PULA HR 20-07
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

PULA HR 20-07

Popis

Pula Arena název amfiteátru v Pulev Chorvatsku. Arena je jediným zbývajícím římským amfiteátrem, který má čtyři boční věže a všechny tři římské architektonické objednávky zcela zachovány. Byla postaven v roce 27 př. Vzácným příkladem mezi 200 dochovanými římskými amfiteátremi je také nejlépe dochovanou starověkou památkou v Chorvatsku.
Vnější stěna je postavena ve vápenci. Část s výhledem na moře se skládá ze tří podlaží, zatímco druhá část má pouze dva patra, protože amfiteátr byl postaven na svahu. Maximální výška vnější stěny je 29,40 m. První dvě patra mají každý 72 oblouků, zatímco v nejvyšším patře se skládá z 64 obdélníkových otvorů.

Aréna měla celkem 15 bran. Pod arénou podél hlavní osy byla postavena řada podzemních chodeb, ze kterých mohla být vypuštěna zvířata a bojovníci. Amfiteátr byl součástí okruhu gladiátorů.

Každá ze čtyř věží měla dvě cisterny naplněné voňavnou vodou, která přiváděla fontánu nebo mohla pokropit diváky. Amfiteátr mohl být pokryt velarií (velkými plachtami), které chrání diváky před sluncem nebo deštěm (o čemž svědčí vzácné stavební prvky).

Tento amfiteátr, díky své pozoruhodné ochraně, sloužil jako vynikající příklad pro studium starých stavebních technik.
Aréna byla postavena 27 r. před Kristem Jméno bylo odvozeno z písku, který od starověku pokrýval vnitřní prostor. Byl postaven za městskými hradbami podél Via Flavia, silnice z Puly do Aquileia a Říma.

Amfiteátr byl poprvé postaven ze dřeva za vlády Augusta (2–14 letopočtu). Za vlády císaře Claudiabyl nahrazen malým kamenným amfiteátrem . V roce 79 byla rozšířena tak, aby vyhovovala gladiátorským bojům vespasianů a měla být dokončena v roce 81 letočtech císařem Titem. To bylo potvrzeno objevem vespasovské mince ve sladu.

Svatý Germanus, o němž se málo ví, byl údajně mučen v amfiteátru kolem roku 290 a následně mučednickou smrtí mimo město na cestě do Nesactia. Legenda je apokryfní.

Amfiteátr zůstal v provozu až do 5.století. Až v roce 681 byl boj mezi odsouzenými, zejména těmi odsouzenými k smrti, a divokými zvířaty zakázán.
Ve středověku byl interiér arény využíván pro pastvu, příležitostné turnaje maltských rytířů a středověké veletrhy. V roce 1583 navrhl benátský senát demontáž arény a její přestavbu v Benátkách. Návrhy byly zamítnuty. Dnes je na druhé věži vidět náhrobní kámen oslavující nesouhlas benátské senátorky Gabriele Emo vůči plánu.

V roce 1709 byl z Pulské arény odebrán kámen pro belžské základy v pulské katedrále. To bylo naposledy, kdy byla aréna použita jako zdroj kamene.

Období

28.7.2020

Statistiky

  • 161 fotek
  • 1 zobrazení
  • 1 se líbí

Fototechnika

Nikon D5500

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Využijte lednové slevy na všechny kalendáře a druhy fotek. Slevové kódy najdete na našich stránkách obchod.rajce.net. Akce platí do 31. 1. 2022
Více info
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
PULA HR 20-07
Komentáře Přidat